C0805C272KDRACAUTO
DigiKey Part Number
399-C0805C272KDRACAUTOTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C0805C272KDRACAUTOCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C0805C272KDRACAUTODKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805C272KDRACAUTO
Description
CAP CER 0805 2.7NF 1000V X7R 10%
Detailed Description
2700 pF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
C0805C272KDRACAUTO Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, High Voltage
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)