C0805C224J5NACTU
DigiKey Part Number
399-C0805C224J5NACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C0805C224J5NACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C0805C224J5NACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805C224J5NACTU
Description
CAP CER 0.22UF 50V X8L 0805
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF ±5% 50V Ceramic Capacitor X8L 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
C0805C224J5NACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Mfr
Features
High Temperature
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)