C0805C222K5RACTU
DigiKey Part Number
399-C0805C222K5RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C0805C222K5RACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C0805C222K5RACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805C222K5RACTU
Description
CAP CER 2200PF 50V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C0805C222K5RACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)