C0805C153J2RACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Direct
KYOCERA AVX
0.015 µF ±5% 200V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
cut-tape-render
C0805C153J2RACTU
DigiKey Part Number
399-C0805C153J2RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805C153J2RACTU
Description
CAP CER 0.015UF 200V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0805C153J2RACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)