C0805C105M4VAC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cal-Chip Electronics, Inc.
In Stock: 1.978
Datasheet
1 µF ±20% 16V Ceramic Capacitor Y5V (F) 0805 (2012 Metric)
C0805C105M4VAC
DigiKey Part Number
399-C0805C105M4VAC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805C105M4VAC
Description
1.00UF 16.0V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)