C0805C100FDTACTU
DigiKey Part Number
399-C0805C100FDTACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C0805C100FDTACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C0805C100FDTACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805C100FDTACTU
Description
CAP CER 0805
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 pF ±1% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X8G 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C0805C100FDTACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Features
Low ESL, High Voltage, High Temperature
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)