C062C334K5R5CA
DigiKey Part Number
399-C062C334K5R5CA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C062C334K5R5CA
Detailed Description
0.33 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
EDA/CAD Models
C062C334K5R5CA Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.290" L x 0.090" W (7.37mm x 2.29mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.300" (7.62mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)