C062C224K5R5TA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 400
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 2.690
0.22 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
C062C224K5R5TA
DigiKey Part Number
399-C062C224K5R5TA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C062C224K5R5TA
Detailed Description
EDA/CAD Models
C062C224K5R5TA Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.290" L x 0.090" W (7.37mm x 2.29mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.300" (7.62mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)