C0603Y331K1RACTU
DigiKey Part Number
399-C0603Y331K1RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603Y331K1RACTU
Description
CAP CER 330PF 100V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
C0603Y331K1RACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Floating Electrode, Soft Termination
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)