C0603X823M1RACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
0.082 µF ±20% 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
C0603X823M1RACTU
DigiKey Part Number
399-C0603X823M1RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603X823M1RACTU
Description
CAP CER 0603 82NF 100VDC X7R
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Soft Termination
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)