C0603X224M5RACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
TDK
0.22 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
C0603X224M5RACTU
DigiKey Part Number
399-C0603X224M5RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603X224M5RACTU
Description
CAP CER 0603 220NF 50VDC X7R
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0603X224M5RACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Soft Termination
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)