C0603X224J4RACTU
DigiKey Part Number
399-C0603X224J4RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C0603X224J4RACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C0603X224J4RACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603X224J4RACTU
Description
CAP CER 0.22UF 16V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF ±5% 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
C0603X224J4RACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)