C0603X180K4GACTU
DigiKey Part Number
399-C0603X180K4GACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603X180K4GACTU
Description
CAP CER FE 0603
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 pF ±10% 16V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
C0603X180K4GACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Low ESL, Soft Termination
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)