C0603X102J4REC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 38.800
Datasheet
1000 pF ±5% 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C0603X102J4REC
DigiKey Part Number
C0603X102J4REC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603X102J4REC
Description
CAP CER 0603 1NF 16V X7R 5%
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0603X102J4REC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)