C0603V102KDRALTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
1000 pF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
C0603V102KDRALTU
DigiKey Part Number
399-C0603V102KDRALTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603V102KDRALTU
Description
CAP CER 0603
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0603V102KDRALTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Low ESL, High Voltage, ArcShield™
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)