C0603J154M4RACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
New Product
0.15 µF ±20% 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
C0603J154M4RACTU
DigiKey Part Number
399-C0603J154M4RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603J154M4RACTU
Description
CAP CER 0603 150NF 16VDC X7R
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Open Mode, Soft Termination
Packaging
Tape & Reel (TR)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)