C0603C472F5GEC3190
DigiKey Part Number
399-C0603C472F5GEC3190TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603C472F5GEC3190
Description
CAP CER 0603
Customer Reference
Detailed Description
4700 pF ±1% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C0603C472F5GEC3190 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Low ESL, Low ESR
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Discontinued at DigiKey
Applications
Capacitance
Mounting Type
Tolerance
±1%
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)