C0603C102K5JACTU
DigiKey Part Number
399-C0603C102K5JACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C0603C102K5JACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C0603C102K5JACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603C102K5JACTU
Description
CAP CER 1000PF 50V U2J 0603
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor U2J 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C0603C102K5JACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, Low Dissipation Factor
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)