C0402C200F5GACTU
DigiKey Part Number
399-C0402C200F5GACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C0402C200F5GACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C0402C200F5GACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402C200F5GACTU
Description
CAP CER 20PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 pF ±1% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
C0402C200F5GACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Low ESL
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)