C0402C180K5HACTU
DigiKey Part Number
399-C0402C180K5HACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402C180K5HACTU
Description
CAP CER 18PF 50V X8R 0402
Detailed Description
18 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X8R 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
C0402C180K5HACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Mfr
Features
Low ESL, High Temperature
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)