C0402C104Z4VACTU
DigiKey Part Number
399-1043-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-1043-1-ND - Cut Tape (CT)
399-1043-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402C104Z4VACTU
Description
CAP CER 0.1UF 16V Y5V 0402
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF -20%, +80% 16V Ceramic Capacitor Y5V (F) 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
C0402C104Z4VACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
-20%, +80%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)