ALS81H912QH350 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
9100 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 25mOhm @ 100Hz 9000 Hrs @ 105°C
ALS81H912QH350
DigiKey Part Number
ALS81H912QH350-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS81H912QH350
Description
CAP ALUM 9100UF 20% 350V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
38 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS81H912QH350 Models
Ripple Current @ Low Frequency
16 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
22.5 A @ 10 kHz
Impedance
16 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.543" Dia (90.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Height - Seated (Max)
3.937" (100.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
25mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C