ALS81H202DE200 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
2000 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 131mOhm @ 100Hz 6000 Hrs @ 105°C
ALS81H202DE200
DigiKey Part Number
ALS81H202DE200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS81H202DE200
Description
CAP ALUM 2000UF 20% 200V SCREW
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS81H202DE200 Models
Ripple Current @ Low Frequency
4.8 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
9.1 A @ 10 kHz
Impedance
89 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.504" (12.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.417" Dia (36.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
3.307" (84.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
131mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C