ALS80H432KF250 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
4300 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 54mOhm @ 100Hz 7000 Hrs @ 105°C
ALS80H432KF250
DigiKey Part Number
ALS80H432KF250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS80H432KF250
Description
CAP ALUM 4300UF 20% 250V SCREW
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS80H432KF250 Models
Ripple Current @ Low Frequency
8.9 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
14.3 A @ 10 kHz
Impedance
36 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.874" (22.20mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.008" Dia (51.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
4.213" (107.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
54mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C