ALS80H183QH200 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
18000 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 22mOhm @ 100Hz 9000 Hrs @ 105°C
ALS80H183QH200
DigiKey Part Number
ALS80H183QH200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS80H183QH200
Description
CAP ALUM 18000UF 20% 200V SCREW
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS80H183QH200 Models
Ripple Current @ Low Frequency
18 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
22.8 A @ 10 kHz
Impedance
17 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.543" Dia (90.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
3.937" (100.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
22mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C