ALS80H133NS350 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
13000 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 18mOhm @ 100Hz 9000 Hrs @ 105°C
ALS80H133NS350
DigiKey Part Number
ALS80H133NS350-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS80H133NS350
Description
CAP ALUM 13000UF 20% 350V SCREW
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS80H133NS350 Models
Ripple Current @ Low Frequency
18.7 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
25.6 A @ 10 kHz
Impedance
12 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.031" Dia (77.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Height - Seated (Max)
7.717" (196.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
18mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C