ALS80C472QH500 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
4700 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 51mOhm @ 100Hz 9000 Hrs @ 105°C
ALS80C472QH500
DigiKey Part Number
ALS80C472QH500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS80C472QH500
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS80C472QH500 Models
Ripple Current @ Low Frequency
14.1 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
21.6 A @ 10 kHz
Impedance
38 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.543" Dia (90.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
3.937" (100.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
51mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C