ALS80C163QS400 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
16000 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 13mOhm @ 100Hz 9000 Hrs @ 105°C
ALS80C163QS400
DigiKey Part Number
ALS80C163QS400-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS80C163QS400
Description
CAP ALUM 16000UF 20% 400V SCREW
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS80C163QS400 Models
Ripple Current @ Low Frequency
23.5 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
31.8 A @ 10 kHz
Impedance
10 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.543" Dia (90.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
7.717" (196.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
13mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C