ALS80A821DE400
DigiKey Part Number
ALS80A821DE400-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS80A821DE400
Description
CAP ALUM 820UF 20% 400V SCREW CH
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
820 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 163mOhm @ 100Hz 6000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ALS80A821DE400 Models
Ripple Current @ Low Frequency
3.8 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
9.1 A @ 10 kHz
Impedance
92 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.504" (12.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.417" Dia (36.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
3.307" (84.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
163mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C