ALS80A303KE063 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
30000 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 20mOhm @ 100Hz 7000 Hrs @ 105°C
ALS80A303KE063
DigiKey Part Number
ALS80A303KE063-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS80A303KE063
Description
CAP ALUM 30000UF 20% 63V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS80A303KE063 Models
Ripple Current @ Low Frequency
13.8 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
16.4 A @ 10 kHz
Impedance
17 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.874" (22.20mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.008" Dia (51.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
3.307" (84.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
20mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C