ALS80A123KE100
DigiKey Part Number
ALS80A123KE100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS80A123KE100
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 100V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12000 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 30mOhm @ 100Hz 7000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ALS80A123KE100 Models
Ripple Current @ Low Frequency
12.6 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
15.4 A @ 10 kHz
Impedance
25 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.874" (22.20mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.008" Dia (51.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
3.307" (84.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C