ALS71H472KE200 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
4700 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 68mOhm @ 100Hz 18000 Hrs @ 85°C
ALS71H472KE200
DigiKey Part Number
ALS71H472KE200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS71H472KE200
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 200V SCREW
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS71H472KE200 Models
Ripple Current @ Low Frequency
9.4 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
13.6 A @ 10 kHz
Impedance
49 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.874" (22.20mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.008" Dia (51.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
3.307" (84.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
68mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
18000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C