ALS71H303QC100 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
30000 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 19mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 85°C
ALS71H303QC100
DigiKey Part Number
ALS71H303QC100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS71H303QC100
Description
CAP ALUM 30000UF 20% 100V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
38 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS71H303QC100 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
20.7 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
22.8 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
17 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.543" Dia (90.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
2.717" (69.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
19mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
20000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C