ALS71H273NT250 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
27000 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 15mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 85°C
ALS71H273NT250
DigiKey Part Number
ALS71H273NT250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS71H273NT250
Description
CAP ALUM 27000UF 20% 250V SCREW
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS71H273NT250 Models
Ripple Current @ Low Frequency
25.1 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
30.5 A @ 10 kHz
Impedance
12 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.031" Dia (77.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
8.740" (222.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
15mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C