ALS71H162KE450 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
1600 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 117mOhm @ 100Hz 18000 Hrs @ 85°C
ALS71H162KE450
DigiKey Part Number
ALS71H162KE450-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS71H162KE450
Description
CAP ALUM 1600UF 20% 450V SCREW
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS71H162KE450 Models
Ripple Current @ Low Frequency
7 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
12.5 A @ 10 kHz
Impedance
76 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.874" (22.20mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.008" Dia (51.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
3.307" (84.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
117mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
18000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C