ALS71H102DE400 is available for purchase but is not normally stocked.
KEMET
In Stock: 13
In Stock: 0
1000 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 157mOhm @ 100Hz 11000 Hrs @ 85°C
ALS71H102DE400
DigiKey Part Number
ALS71H102DE400-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS71H102DE400
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SCREW
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS71H102DE400 Models
Ripple Current @ Low Frequency
4.6 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
10 A @ 10 kHz
Impedance
89 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.504" (12.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.417" Dia (36.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
3.307" (84.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
157mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
11000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C