ALS71C822QP500 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
8200 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 35mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 85°C
ALS71C822QP500
DigiKey Part Number
ALS71C822QP500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS71C822QP500
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 500V SCREW
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS71C822QP500 Models
Ripple Current @ Low Frequency
21.2 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
29.7 A @ 10 kHz
Impedance
27 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.543" Dia (90.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
5.827" (148.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
35mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C