ALS71C822NF350 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
8200 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 29mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 85°C
ALS71C822NF350
DigiKey Part Number
ALS71C822NF350-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS71C822NF350
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 350V SCREW
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS71C822NF350 Models
Ripple Current @ Low Frequency
16.6 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
23.2 A @ 10 kHz
Impedance
19 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.031" Dia (77.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Height - Seated (Max)
4.213" (107.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
29mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C