ALS71A472QH550 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
4700 µF 550 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 98mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 85°C
ALS71A472QH550
DigiKey Part Number
ALS71A472QH550-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS71A472QH550
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 550V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
38 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS71A472QH550 Models
Ripple Current @ Low Frequency
15.5 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
21.8 A @ 10 kHz
Impedance
86 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.543" Dia (90.00mm)
Voltage - Rated
550 V
Height - Seated (Max)
3.937" (100.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
98mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C