ALS71A361DA500 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
360 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 691mOhm @ 100Hz 11000 Hrs @ 85°C
ALS71A361DA500
DigiKey Part Number
ALS71A361DA500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS71A361DA500
Description
CAP ALUM 360UF 20% 500V SCREW CH
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS71A361DA500 Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.6 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
5.1 A @ 10 kHz
Impedance
520 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.504" (12.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.417" Dia (36.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
2.126" (54.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
691mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
11000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C