ALS71A274NT063 is available for purchase but is not normally stocked.
KEMET
In Stock: 34
In Stock: 0
270000 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 7mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 85°C
ALS71A274NT063
DigiKey Part Number
ALS71A274NT063-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS71A274NT063
Description
CAP ALUM 270000UF 20% 63V SCREW
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS71A274NT063 Models
Ripple Current @ Low Frequency
34.2 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
35.5 A @ 10 kHz
Impedance
8 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.031" Dia (77.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
8.740" (222.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
7mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C