ALS71A164QC040 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
160000 µF 40 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 13mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 85°C
ALS71A164QC040
DigiKey Part Number
ALS71A164QC040-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS71A164QC040
Description
CAP ALUM 160000UF 20% 40V SCREW
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS71A164QC040 Models
Ripple Current @ Low Frequency
22.7 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
23.7 A @ 10 kHz
Impedance
13 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.543" Dia (90.00mm)
Voltage - Rated
40 V
Height - Seated (Max)
2.717" (69.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
13mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C