ALS70P622NJ450 is available for purchase but is not normally stocked.
KEMET
In Stock: 104
In Stock: 0
6200 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 36mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 85°C
ALS70P622NJ450
DigiKey Part Number
ALS70P622NJ450-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS70P622NJ450
Description
CAP ALUM 6200UF 20% 450V SCREW
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS70P622NJ450 Models
Ripple Current @ Low Frequency
15.9 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
22.9 A @ 10 kHz
Impedance
25 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.031" Dia (77.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
4.606" (117.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
36mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C