ALS70H562QM550 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
5600 µF 550 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 83mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 85°C
ALS70H562QM550
DigiKey Part Number
ALS70H562QM550-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS70H562QM550
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 550V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
38 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS70H562QM550 Models
Ripple Current @ Low Frequency
17.8 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
24.8 A @ 10 kHz
Impedance
72 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.543" Dia (90.00mm)
Voltage - Rated
550 V
Height - Seated (Max)
5.236" (133.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
83mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C