ALS70H132KE500 is available for purchase but is not normally stocked.
KEMET
In Stock: 78
In Stock: 0
1300 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 203mOhm @ 100Hz 18000 Hrs @ 85°C
ALS70H132KE500
DigiKey Part Number
ALS70H132KE500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS70H132KE500
Description
CAP ALUM 1300UF 20% 500V SCREW
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS70H132KE500 Models
Ripple Current @ Low Frequency
6.4 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
11.1 A @ 10 kHz
Impedance
154 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.874" (22.20mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.008" Dia (51.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
3.307" (84.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
203mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
18000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C