ALS70H112DE350 is available for purchase but is not normally stocked.
KEMET
In Stock: 81
In Stock: 0
1100 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 154mOhm @ 100Hz 11000 Hrs @ 85°C
ALS70H112DE350
DigiKey Part Number
ALS70H112DE350-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS70H112DE350
Description
CAP ALUM 1100UF 20% 350V SCREW
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS70H112DE350 Models
Ripple Current @ Low Frequency
4.7 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
9.9 A @ 10 kHz
Impedance
90 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.504" (12.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.417" Dia (36.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Height - Seated (Max)
3.307" (84.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
154mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
11000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C