ALS70H103NP350 is available for purchase but is not normally stocked.
KEMET
In Stock: 67
In Stock: 0
10000 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 24mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 85°C
ALS70H103NP350
DigiKey Part Number
ALS70H103NP350-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS70H103NP350
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 350V SCREW
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS70H103NP350 Models
Ripple Current @ Low Frequency
19.1 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
26.2 A @ 10 kHz
Impedance
16 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.031" Dia (77.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Height - Seated (Max)
5.827" (148.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
24mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C