ALS70G753NW100 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
75000 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 9mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 85°C
ALS70G753NW100
DigiKey Part Number
ALS70G753NW100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS70G753NW100
Description
CAP ALUM 75000UF 20% 100V SCREW
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS70G753NW100 Models
Ripple Current @ Low Frequency
30.9 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
33.1 A @ 10 kHz
Impedance
9 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.031" Dia (77.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
6.732" (171.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
9mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C