ALS70C912NW450 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
9100 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 26mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 85°C
ALS70C912NW450
DigiKey Part Number
ALS70C912NW450-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS70C912NW450
Description
CAP ALUM 9100UF 20% 450V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
38 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS70C912NW450 Models
Ripple Current @ Low Frequency
19.7 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
27.4 A @ 10 kHz
Impedance
18 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.031" Dia (77.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
6.732" (171.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
26mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C