ALS70C273QW250 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
27000 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 14mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 85°C
ALS70C273QW250
DigiKey Part Number
ALS70C273QW250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS70C273QW250
Description
CAP ALUM 27000UF 20% 250V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
38 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS70C273QW250 Models
Ripple Current @ Low Frequency
28 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
35 A @ 10 kHz
Impedance
11 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.543" Dia (90.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
6.732" (171.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
14mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C